PERİODONTOLOJİ

background .jpg
dental gums

Periodontoloji Nedir?

Periodontoloji uzmanı, bu destekleyici yapıların herhangi birinin hastalıkları ve tedavisi ile ilgilenen bir uzmandır. Böyle bir uzman tarafından ele alınan bazı koşullar ve durumlar şunlardır:

-Diş eti iltihabı ve periodontitis

-Diş eti iltihabı, diş etlerinin iltihaplanması ve enfeksiyonudur. 

-Periodontitis, sadece diş etlerini değil, dişlerin tabanı etrafındaki periodontal yapıları da içeren daha şiddetli bir enfeksiyon şeklidir. Ciddi vakalarda periodontitis şiddetli diş ağrısına ve hatta diş kaybına neden olabilir.

Türkçe

Periodontolojik Tedavi Nedir?


Periodontoloji, diş etlerini ve dişlerin etrafındaki diğer destekleyici yapıları tahrip eden iltihaplı hastalığa özel olarak odaklanan diş hekimliği uzmanlığıdır. Periodontolojist, periodontal hastalığın veya hastalığın önlenmesi, teşhisi ve tedavisi ve diş implantlarının yerleştirilmesinde uzmanlaşmış bir diş hekimidir.
Gigivitis Nedir?


Diş eti iltihabı, periodontal hastalığın en hafif şeklidir. Diş etlerinin kızarmasına, şişmesine ve kolayca kanamasına neden olur. Bu aşamada genellikle çok az rahatsızlık olur veya hiç yoktur. Tedavi için diş hekiminize görünmelisiniz. Diş eti hastalıklarının bu evresinde çoğu durumda diş etlerini tedavi etmek kolaydır.
Periodontitis Tedavi Edilebilir Mi?


Ancak hastalık ilerledikçe ve periodontitise ulaştığında oluşan ileri derece tahribatlar geri çevrilemez, sadece tedavi edilebilir. Periodontitisiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, mümkün olan en kısa sürede diş hekiminizden yardım isteyin.
Periodontal Hastalığı Tersine Çevirebilir Misiniz?


Diş eti hastalığını tersine çevirmenin en önemli yolu, hem dişlerinizin kökünde hem de dişeti çizginizin altında bulunan tartarı çıkarmaktır. Periodontitis tersine çevrilemez, sadece yavaşlatılırken, diş eti iltihabı (gingivitis) tersine çevrilebilir.
Periodontal Hastalığın 4 Aşaması Nelerdir?


Periodontal hastalık dört ayrı aşamaya ayrılır: diş eti iltihabı, hafif periodontal hastalık, orta derecede periodontal hastalık ve ilerlemiş periodontal hastalık.
Periodontitis Evde Tedavi Edilebilir Mi?


Periodontitisin etkileri, düzenli kontroller ve tedavi ile durdurulabilir ve iyi bir ağız hijyeni sağlanabilir. Evde dental hijyen aynı zamanda bir enfeksiyon meydana geldiğinde tedavinin evde hastanın üzerine düşen kısmıdır.
Diş Etlerimi Nasıl Tekrar Sağlıklı Hale Getirebilirim?


Diş etlerini sağlıklı tutmanın 7 yolu

1. Dişleri uygun şekilde fırçalayın. Florürlü diş macunu ile dişleri günde iki kez fırçalamak diş etlerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

2. Doğru diş macununu seçin.

3. Günlük diş ipi.Veya arayüz fırçaları.

4. Ağzınızı dikkatlice çalkalayın.

5. Gargara kullanın.

6. Düzenli diş muayeneleri yaptırın.

7. Sigarayı bırakın.
Dişlerimin Etrafındaki Kemiği Nasıl Yeniden Büyütebilirim?


Dişlerinizi çevreleyen kemik, kemik desteğini optimize etmek ve dişlerinizi yerinde tutmak için rejeneratif greftleme yoluyla yenilenebilir. Eksik veya kayıp dişleri yerine koymak ve eski haline getirmek için diş implantları yerleştirmek için dişlerinizi kaybettikten sonra da kemik yenilenebilir.
Periodontal Hastalığın Daha Da Kötüye Gitmesini Durdurabilir Misiniz?


Periodontal hastalık olarak da adlandırılan ileri diş eti hastalığının oluşturduğu tahribat geri döndürülemez. Ancak diş hekimlerimiz diş taşı temizliği ve küretaj ile periodontal hastalıkların zararlı etkilerini azaltabilmektedir. Periodontal tedavi, diş etlerinin çekilmesi ve diş kaybı gibi daha ciddi yan etkilerden kaçınmanıza yardımcı olabilir.
Periodontal Hastalığın Gelişmesi Ne Kadar Sürer?


Ancak çoğu vaka 35 yaşından sonra gelişir. Hastalık genellikle yavaş ilerlediğinden, etkilenenler ilk sorunları çok daha sonraya kadar ,bazen çok geç olduğunda, fark etmezler. Yaşlılıkta, daha fazla kemik kaybı ve daha fazla diş kaybı açısından periodontitisin sonuçları daha ciddi olabilir.
Periodontitisim Ne Kadar Kötü?


Periodontitis, diş kaybına ve diğer ciddi sağlık komplikasyonlarına yol açabilen ciddi bir diş eti enfeksiyonudur. Diş eti hastalığı olarak da adlandırılan periodontitis, yumuşak dokuya zarar veren ve tedavi olmaksızın dişlerinizi destekleyen kemiği tahrip edebilen ciddi bir diş eti enfeksiyonudur.
Diş Etlerini Yeniden Büyütebilir Misiniz?


Diş etlerinin çekilmesi yaygın bir durumdur. İyi ağız hijyeni alışkanlıklarıyla bile yaşlanma ve genetik diş eti kaybına neden olabilir. Dişeti dokunuz tekrar büyüyemezken, süreci durdurmaya veya yavaşlatmaya yardımcı olabilecek birçok tedavi seçeneği vardır.
Periodontal Hastalığın Ana Nedeni Nedir?


Tipik olarak, plakların (yapışkan bir bakteri tabakası) dişlerin üzerinde birikmesine ve sertleşmesine izin veren zayıf fırçalama ve diş ipi alışkanlıklarından kaynaklanır. İleri evrelerde periodontal hastalık diş etlerinde ağrılı, kanamalı olabilir; ağrılı çiğneme sorunları; ve hatta diş kaybı.
Periodontitis Tedavi Edilmezse Ne Olur?


Periodontitis diş etlerinin çekilmesine ve diş eti hattında küçük enfeksiyonlu ceplere yol açacaktır. Uygun tedavi uygulanmazsa diş etleriniz, bağ dokunuz ve çeneniz bozulmaya başlayabilir. Bu, genel görünümünüzü ve sağlığınızı etkiler, ancak aynı zamanda diş kaybına da yol açacaktır.
Agresif Periodontal Hastalık Nedir?


Agresif periodontitis, adından da anlaşılacağı gibi periodontal ligament ve alveolar kemiğin hızlı yıkımının olduğu bir tür periodontitis olup, aksi takdirde sistemik olarak sağlıklı olan ve genellikle daha genç yaş grubundaki bireylerde meydana gelir, ancak hastalar daha yaşlı olabilir.
İleri Periodontal Hastalık Geri Döndürülebilir Mi?


Diş eti hastalığını tersine çevirmenin en önemli yolu, hem dişlerinizin kökünde hem de dişeti çizginizin altında bulunan tartarı çıkarmaktır. Periodontitis tersine çevrilemez, sadece yavaşlatılırken, diş eti iltihabı (gingivitis) tersine çevrilebilir.
Yumuşak Doku Grefti Nedir?


Bu tip greft, yumuşak dokunun etkilenen bölge ve komşu diş eti arasında "paylaşılmasını" içerir. Bir doku kanadı kısmen kesilir ve kökü örtmek için gereken bölgeye eklenir. Estetik nedenlerle veya periodontal tedavi için kullanılabilir.

Deutsch

Was ist Parodontologiebehandlung?


Parodontologie ist die zahnärztliche Spezialität, die sich ausschließlich auf entzündliche Erkrankungen konzentriert, die das Zahnfleisch und andere Stützstrukturen um die Zähne zerstören. Ein Parodontologe ist ein Zahnarzt, der sich auf die Vorbeugung, Diagnose und Behandlung von Parodontitis oder Krankheiten sowie auf die Platzierung von Zahnimplantaten spezialisiert hat.
Was ist Gingivitis?


Gingivitis ist die mildeste Form der Parodontitis. Das Zahnfleisch wird rot, schwillt an und blutet leicht. In diesem Stadium gibt es normalerweise wenig oder keine Beschwerden. Sie sollten Ihren Zahnarzt für die Behandlung sehen. In den meisten Fällen ist es einfach, Zahnfleisch in diesem Stadium von Zahnfleischerkrankungen zu behandeln.
Kann Parodontitis geheilt werden?


Wenn die Krankheit jedoch fortschreitet und Parodontitis erreicht, kann sie nicht geheilt, sondern nur behandelt werden. Wenn Sie den Verdacht haben, an Parodontitis zu leiden, wenden Sie sich so schnell wie möglich an Ihren Zahnarzt.
Können Sie Parodontitis umkehren?


Der Schlüssel zur Umkehrung der Zahnfleischerkrankung ist die Entfernung des Zahnsteins, der sowohl an der Zahnwurzel als auch unter dem Zahnfleischrand vorhanden ist. Parodontitis kann nicht rückgängig gemacht, sondern nur verlangsamt werden, während Gingivitis rückgängig gemacht werden kann.
Was sind die 4 Stadien der Parodontitis?


Parodontitis wird in vier separate Stadien unterteilt: Gingivitis, leichte Parodontitis, mittelschwere Parodontitis und fortgeschrittene Parodontitis.
Kann Parodontitis zu Hause geheilt werden?


Die Auswirkungen einer Parodontitis können durch regelmäßige Untersuchungen und Behandlungen sowie durch eine weiterhin gute Mundhygiene gestoppt werden. Dies ist auch ein Teil der Behandlung, sobald eine Infektion auftritt.
Wie kann ich mein Zahnfleisch wieder gesund machen?


7 Möglichkeiten, um das Zahnfleisch gesund zu halten

1. Putzen Sie die Zähne richtig. Auf Pinterest teilen Zähneputzen zweimal täglich mit Fluorid-Zahnpasta kann dazu beitragen, das Zahnfleisch gesund zu halten. ...

2. Wählen Sie die richtige Zahnpasta. ...

3. Zahnseide täglich. ...

4. Spülen Sie Ihren Mund vorsichtig aus. ...

5. Verwenden Sie Mundwasser. ...

6. Lassen Sie sich regelmäßig zahnärztlich untersuchen. ...

7. Aufhören zu rauchen.
Wie kann ich Knochen um meine Zähne nachwachsen lassen?


Der Ihre Zähne umgebende Knochen kann durch regenerative Transplantation regeneriert werden, um die Knochenunterstützung zu optimieren und Ihre Zähne an Ort und Stelle zu halten. Der Knochen kann auch nach dem Verlust Ihrer Zähne regeneriert werden, um Zahnimplantate zu platzieren, um die fehlenden oder verlorenen Zähne zu ersetzen und wiederherzustellen.
Können Sie verhindern, dass sich Parodontitis verschlimmert?


Eine fortgeschrittene Zahnfleischerkrankung, auch Parodontitis genannt, kann nicht rückgängig gemacht werden. Unsere Zahnärzte sind jedoch in der Lage, die schädlichen Auswirkungen von Parodontitis durch Skalierung und Wurzelplanung zu mildern. Eine parodontale Behandlung kann Ihnen helfen, die schwerwiegenderen Nebenwirkungen wie Zahnfleischschwund und Zahnverlust zu vermeiden.
Wie lange dauert die Entwicklung einer Parodontitis?


Die meisten Fälle entwickeln sich jedoch nach dem 35. Lebensjahr. Da die Krankheit normalerweise nur langsam fortschreitet, erkennen die Betroffenen die ersten Probleme erst viel später - manchmal, wenn es bereits zu spät ist. Im Alter können die Folgen einer Parodontitis schwerwiegender sein, was einen größeren Knochenverlust und einen größeren Zahnverlust betrifft.
Wie schlimm ist meine Parodontitis?


Parodontitis ist eine schwere Zahnfleischentzündung, die zu Zahnverlust und anderen schwerwiegenden gesundheitlichen Komplikationen führen kann. Parodontitis (per-e-o-don-TIE-tis), auch Zahnfleischerkrankung genannt, ist eine schwere Zahnfleischentzündung, die das Weichgewebe schädigt und ohne Behandlung den Knochen zerstören kann, der Ihre Zähne stützt.
Können Sie Zahnfleisch nachwachsen?


Zahnfleischschwund ist eine häufige Erkrankung. Selbst bei guten Mundhygienegewohnheiten können Alterung und Genetik immer noch zu Zahnfleischverlust führen. Während Ihr Zahnfleisch nicht nachwachsen kann, gibt es viele Behandlungsmöglichkeiten, die helfen können, den Prozess zu stoppen oder zu verlangsamen.
Was ist die Hauptursache für Parodontitis?


Es wird normalerweise durch schlechte Putz- und Zahnseidengewohnheiten verursacht, die es Plaque - einem klebrigen Bakterienfilm - ermöglichen, sich auf den Zähnen aufzubauen und zu härten. In fortgeschrittenen Stadien kann Parodontitis zu Zahnfleischbluten führen. schmerzhafte Kauprobleme; und sogar Zahnverlust.
Was passiert, wenn Parodontitis nicht behandelt wird?


Parodontitis führt zu Zahnfleischschwund und kleinen infizierten Taschen am Zahnfleischrand. Ohne geeignete Behandlung können sich Zahnfleisch, Bindegewebe und Kiefer zu verschlechtern beginnen. Dies wirkt sich auf Ihr allgemeines Aussehen und Ihre Gesundheit aus, führt jedoch auch zu Zahnverlust.
Was ist eine aggressive Parodontitis?


Aggressive Parodontitis ist, wie der Name schon sagt, eine Art von Parodontitis, bei der das parodontale Band und der Alveolarknochen schnell zerstört werden, was bei ansonsten systemisch gesunden Personen im Allgemeinen einer jüngeren Altersgruppe auftritt, die Patienten jedoch möglicherweise älter sind.
Kann eine fortgeschrittene Parodontitis rückgängig gemacht werden?


Der Schlüssel zur Umkehrung der Zahnfleischerkrankung ist die Entfernung des Zahnsteins, der sowohl an der Zahnwurzel als auch unter dem Zahnfleischrand vorhanden ist. Parodontitis kann nicht rückgängig gemacht, sondern nur verlangsamt werden, während Gingivitis rückgängig gemacht werden kann.
Was ist ein Weichgewebetransplantat?


Pedikeltransplantat - Bei dieser Art von Transplantat wird Weichgewebe zwischen der betroffenen Stelle und dem angrenzenden Zahnfleisch „geteilt“. Ein Gewebeklappen wird teilweise weggeschnitten und zur Seite bewegt, um die Wurzel zu bedecken. Es kann aus ostästhetischen Gründen oder zur parodontalen Behandlung verwendet werden.

أرابشا

ما هو علاج اللثة؟


علاج دواعم السن هو تخصص طب الأسنان الذي يركز حصريًا على الأمراض الالتهابية التي تدمر اللثة وغيرها من الهياكل الداعمة حول الأسنان. أخصائي أمراض اللثة هو طبيب أسنان متخصص في الوقاية والتشخيص وعلاج أمراض اللثة أو أمراض اللثة وزراعة الأسنان.
ما هو التهاب اللثة؟


التهاب اللثة هو أخف أشكال أمراض اللثة. يتسبب في احمرار اللثة وتورمها ونزيفها بسهولة. عادة ما يكون هناك القليل من الانزعاج أو عدم الراحة في هذه المرحلة. يجب أن ترى طبيب أسنانك للعلاج. من السهل في معظم الحالات علاج اللثة في هذه المرحلة من أمراض اللثة.
هل يمكن علاج التهاب اللثة؟


ومع ذلك ، مع تقدم المرض ووصوله إلى التهاب دواعم السن ، لا يمكن علاجه ، بل يتم علاجه فقط. إذا كنت تشك في إصابتك بالتهاب دواعم السن ، فاطلب المساعدة من طبيب الأسنان في أسرع وقت ممكن.
هل يمكنك عكس أمراض اللثة؟


الشيء الأساسي لعكس مرض اللثة هو إزالة الجير الموجود على جذر أسنانك وتحت خط اللثة. لا يمكن عكس التهاب دواعم السن ، بل يتم إبطائه فقط ، بينما يمكن عكس التهاب اللثة.
ما هي المراحل الأربع لأمراض اللثة؟


تنقسم أمراض اللثة إلى أربع مراحل منفصلة: التهاب اللثة ، وأمراض دواعم الأسنان الخفيفة ، وأمراض اللثة المعتدلة ، وأمراض اللثة المتقدمة.
هل يمكن علاج التهاب اللثة في المنزل؟


يمكن إيقاف آثار التهاب دواعم السن من خلال الفحوصات المنتظمة والعلاج واستمرار نظافة الفم الجيدة. هذا أيضًا جزء من العلاج بمجرد حدوث العدوى.
كيف يمكنني الحصول على صحة لثتي مرة أخرى؟


7 طرق للحفاظ على صحة اللثة نظف الأسنان بشكل صحيح. يمكن أن يساعد تنظيف الأسنان مرتين يوميًا باستخدام معجون أسنان يحتوي على الفلورايد في الحفاظ على صحة اللثة. ...
اختر المعجون المناسب. ...
الخيط يوميا. ...
اشطف فمك بعناية. ...
استخدم غسول الفم. ...
قم بإجراء فحوصات الأسنان بانتظام. ...
كف عن التدخين.
كيف يمكنني إعادة نمو العظام حول أسناني؟


يمكن تجديد العظام المحيطة بأسنانك من خلال التطعيم التجديدي من أجل تحسين دعم العظام والحفاظ على أسنانك في مكانها. يمكن أيضًا تجديد العظم بعد فقدان أسنانك من أجل وضع زراعة الأسنان لاستبدال واستعادة الأسنان المفقودة أو المفقودة.
هل يمكنك منع أمراض اللثة من التدهور؟


أمراض اللثة المتقدمة ، والتي تسمى أيضًا أمراض اللثة ، لا يمكن عكسها. ومع ذلك ، فإن أطباء الأسنان لدينا قادرون على التخفيف من الآثار الضارة لأمراض اللثة من خلال التحجيم وكشط الجذر. يمكن أن يساعدك علاج اللثة في تجنب بعض الآثار الجانبية الأكثر خطورة ، مثل انحسار اللثة وفقدان الأسنان.
كم من الوقت يستغرق تطور مرض اللثة؟


لكن معظم الحالات تتطور بعد سن 35. ولأن المرض عادة ما يتطور ببطء ، فإن المصابين لا يكتشفون المشاكل الأولى إلا بعد ذلك بوقت طويل - أحيانًا عندما يكون الوقت متأخرًا بالفعل. في الشيخوخة ، يمكن أن تكون عواقب التهاب دواعم السن أكثر خطورة ، من حيث زيادة فقدان العظام وزيادة فقدان الأسنان.
ما مدى سوء التهاب اللثة؟


التهاب دواعم السن هو التهاب حاد في اللثة يمكن أن يؤدي إلى فقدان الأسنان ومضاعفات صحية خطيرة أخرى. التهاب دواعم السن ، الذي يُطلق عليه أيضًا مرض اللثة ، هو عدوى خطيرة في اللثة تتسبب في تلف الأنسجة الرخوة ، ويمكن أن تدمر العظام التي تدعم أسنانك بدون علاج.
هل يمكنك إعادة نمو اللثة؟


انحسار اللثة حالة شائعة. حتى مع عادات نظافة الفم الجيدة ، لا يزال من الممكن أن تسبب الشيخوخة والجينات فقدان اللثة. في حين أن أنسجة اللثة لا يمكنها النمو مرة أخرى ، هناك العديد من خيارات العلاج التي يمكن أن تساعد في إيقاف أو إبطاء العملية.
ما هو السبب الرئيسي لأمراض اللثة؟


يحدث هذا عادةً بسبب سوء عادات تنظيف الأسنان بالفرشاة والخيط الذي يسمح للبلاك - طبقة لزجة من البكتيريا - بالتراكم على الأسنان وتصلبها. في مراحل متقدمة ، يمكن أن تؤدي أمراض اللثة إلى التهاب اللثة ونزيفها. مشاكل مضغ مؤلمة وحتى فقدان الأسنان.
ماذا يحدث إذا لم يتم علاج التهاب اللثة؟


يؤدي التهاب دواعم السن إلى انحسار اللثة وجيوب صغيرة مصابة في خط اللثة. بدون العلاج المناسب ، قد تبدأ اللثة والنسيج الضام والفك في التدهور. يؤثر هذا على مظهرك العام وصحتك ، ولكنه سيؤدي أيضًا إلى فقدان الأسنان.
ما هو مرض اللثة العدواني؟


التهاب دواعم السن العدواني ، كما يوحي الاسم ، هو نوع من التهاب دواعم السن حيث يوجد تدمير سريع للرباط اللثوي والعظم السنخي الذي يحدث في الأفراد الأصحاء بشكل عام من فئة عمرية أصغر ولكن المرضى قد يكونون أكبر سناً.
هل يمكن علاج أمراض اللثة المتقدمة؟


الشيء الأساسي لعكس مرض اللثة هو إزالة الجير الموجود على جذر أسنانك وتحت خط اللثة. لا يمكن عكس التهاب دواعم السن ، بل يتم إبطائه فقط ، بينما يمكن عكس التهاب اللثة.
ما هو طعم الأنسجة الرخوة؟


الطعم السنيقي - يتضمن هذا النوع من الكسب غير المشروع "مشاركة" الأنسجة الرخوة بين الموقع المصاب واللثة المجاورة. يتم قطع قطعة من الأنسجة جزئيًا وتحريكها جانبًا لتغطية الجذر. يمكن استخدامه لأسباب شرقية أو لعلاج اللثة.

English

What Is Periodontics Treatment?


Periodontics is the dental specialty focusing exclusively in the inflammatory disease that destroys the gums and other supporting structures around the teeth. A periodontist is a dentist who specializes in the prevention, diagnosis, and treatment of periodontal, or disease, and in the placement of dental implants.
What Is Gingivitis?


Gingivitis is the mildest form of periodontal disease. It causes the gums to become red, swollen, and bleed easily. There is usually little or no discomfort at this stage. You should see your dentist for the treatment. It is easy in most cases to treat gums in this stage of gum diseases.
Can Periodontitis Be Cured?


However, as the disease progresses and reaches periodontitis, it can't be cured, only treated. If you suspect you have periodontitis, seek help from your dentist as soon as possible.
Can You Reverse Periodontal Disease?


The key thing to reversing gum disease is removing the tartar that's present on both the root of your teeth and under your gum line. Periodontitis can't be reversed, only slowed down, while gingivitis can be reversed.
What Are The 4 Stages Of Periodontal Disease?


Periodontal disease is broken up into four separate stages: gingivitis, slight periodontal disease, moderate periodontal disease, and advanced periodontal disease.
Can Periodontitis Be Cured At Home?


The effects of periodontitis can be stopped through regular checkups and treatment and continued good oral hygiene. This is also a part of treatment once an infection occurs.
How Can I Get My Gums Healthy Again?


7 ways to keep the gums healthy

  1. Brush the teeth properly. Share on Pinterest Brushing the teeth twice a day with fluoride toothpaste can help keep gums healthy. ...
  2. Choose the right toothpaste. ...
  3. Floss daily. ...
  4. Rinse your mouth out with care. ...
  5. Use mouthwash. ...
  6. Get regular dental checkups. ...
  7. Stop smoking.
How Can I Regrow Bone Around My Teeth?


The bone surrounding your teeth can be regenerated through regenerative grafting in order to optimise bone support and keep your teeth in place. The bone can also be regenerated after losing your teeth in order to place dental implants to replace and restore the missing or lost teeth.
Can You Stop Periodontal Disease From Getting Worse?


Advanced gum disease, also called periodontal disease, cannot be reversed. However, our dentists are able to mitigate the damaging effects of periodontal disease through scaling and root planing. Periodontal treatment can help you avoidsome of the more serious side effects, such as receding gums and tooth loss.
How Long Does Periodontal Disease Take To Develop?


But most cases develop after the age of 35. Because the disease usually progresses slowly, those affected do not detect the first problems until much later – sometimes when it is already too late. In old age, the consequences of periodontitis can be more serious, in terms of greater bone loss and more tooth loss.
How Bad Is My Periodontitis?


Periodontitis is a severe gum infection that can lead to tooth loss and other serioushealth complications. Periodontitis (per-e-o-don-TIE-tis), also called gum disease, is a serious gum infection that damages the soft tissue and, without treatment, can destroy the bone that supports your teeth.
Can You Regrow Gums?


Receding gums are a common condition. Even with good oral hygiene habits, aging and genetics can still cause gum loss. While your gum tissue can't grow back, there are many treatment options that can help stop or slow down the process.
What Is The Main Cause Of Periodontal Disease?


It's typically caused by poor brushing and flossing habits that allow plaque—a sticky film of bacteria—to build up on the teeth and harden. In advanced stages, periodontal disease can lead to sore, bleeding gums; painful chewing problems; and even tooth loss.
What Happens If Periodontitis Is Not Treated?


Periodontitis will lead to receding gums and small infected pockets at the gumline. Without proper treatment, your gums, connective tissue, and jaw may start to deteriorate. This affects your overall look and health, but it will also lead to tooth loss.
What Is Aggressive Periodontal Disease?


Aggressive periodontitis, as the name implies is a type of periodontitiswhere there is rapid destruction of periodontal ligament and alveolar bone which occurs in otherwise systemically healthy individuals generally of a younger age group but patients may be older.
Can Advanced Periodontal Disease Be Reversed?


The key thing to reversing gum disease is removing the tartar that's present on both the root of your teeth and under your gum line. Periodontitis can't be reversed, only slowed down, while gingivitis can be reversed.
What Is a Soft Tissue Graft?


Pedicle graft – This type of graft involves the “sharing” of soft tissue between the affected site and adjacent gum. A flap of tissue is partially cut away and moved sideways to cover the root. It can be used for easthetic reasons or for periodontal treatment.